Cyfrowa transformacja w edukacji: nowoczesne narzędzia dla nauczycieli i uczniów

Jesteś nauczycielem, uczniem lub po prostu szukasz nowoczesnych narzędzi do nauki? Sprawdź polecaną przez nas listę ciekawych i różnorodnych instrumentów pozwalający na kreatywne rozwijanie wiedzy.

Tekst dedykowany nauczycielom współpracującym z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w ramach projektu Akademia Przyszłego Menedżera 2.0.

Postęp techniczny odcisnął swoje piętno także w dziedzinie edukacji. Punktem przełomowym w tej kwestii była pandemia COVID-19, która pokazała ludziom, jak ważnym aspektem jest dostęp do cyfrowych zasobów wiedzy, uświadomiła również możliwości płynące ze stosowania niekonwencjonalnych sposobów nauczania. Jednak mnogość tych form może przytłoczyć, dlatego warto pokrótce zapoznać się z najciekawszymi – według nas – propozycjami.

Platformy do spotkań synchronicznych

Podstawą, która raczej wpisała się w nasze codzienne życie, ale której nie można pominąć są platformy pozwalające na prowadzenie zajęć online oraz umożliwiające wymianę informacji pomiędzy nauczycielem, a uczniem. Mowa tu między innymi o platformie Microsoft Teams for Schools. Ten kanał komunikacji nie tylko pozwala na prowadzenie spotkać z zainteresowanymi, ale jest doskonałym miejscem do przesyłania plików czy budowania interaktywnych zadań. Użytkownik dostaje możliwość tworzenia dużej ilości grup (klas) w zależności od jego potrzeb. Dodatkowym atutem jest połączenie z Miscrosoft 365, dzięki czemu klienci platformy mogą korzystać z takich aplikacji jak: Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, SharePoint. Na koniec warto dodać, że osoba prowadząca kurs może zaplanować terminy spotkań, wysyłać podopiecznym prace domowe, a także dzielić uczestników na zespoły.

Alternatywą dla wyżej wymienionej opcji mogą być bezpłatna Google Meets lub Zoom. Dzięki tym aplikacjom również można prowadzić zdalne zajęcia angażujące uczniów.

Ciekawe prezentacje

Warto pamiętać o sposobie, w jaki przekazujemy innym ważne informacje. Zwykłe prezentacje z białym lub statycznym tłem to już przeszłość – nie angażują odbiorców. Takie platformy, jak Canva, Prezi czy Genially pozwolą na przeniesienie twoich zebranych materiałów na ciekawszy poziom. Oferują one szablony i animacje, które podbiją estetyczne walory, a także przyciągną uwagę odbiorców. Co więcej przy niektórych etapach tworzenia projektów w Canvie, może skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji, co przyspieszy proces twórczy i da nowe możliwości. Wspomniana opcja jest także przydatnym narzędzie do wielu innych kwestii np. tworzenia atrakcyjnie wizualnych dokumentów, wykresów, burzy mózgów, tworzenia plakatów czy postów na media społecznościowe. Praca w tym narzędziu opiera się na zasadzie „przeciągnij i upuść” – poza drobnym wyczuciem stylu, nie musisz mieć specjalnych umiejętności.

Grywalizacja w edukacji

W dzisiejszych czasach nauka nie musi być już nudna i nieciekawa – wszystko dzięki aplikacjom umożliwiającym naukę poprzez granie – ta nielubiona przez wiele osób czynność zostać zamieniona w zabawę. Przykładem takiej aplikacji jest  Quizlet, który umożliwia powtórki za pomocą fiszek, uczenie się od podstaw nowych zagadnień, dzięki trybowi „ucz się”, sprawdzanie zdobytej wiedzy, czy granie w dopasowanie definicji. Aplikacja sprawdzi się także idealnie na zajęciach, kiedy nauczyciel uruchomi opcję gry zespołowej. Oczywiście może posłużyć także w innych przypadkach np. w zapamiętaniu specjalistycznego słownictwa. To od użytkownika zależy jaki szablon zagadnień stworzy i jak go wykorzysta.

Kahoot! to opcja świetna do zabawy nauką. Strona oferuje różnorodnie tematycznie gry do powtórek indywidualnie lub podczas gry grupowej uwalniającej nutę rywalizacji. Bardzo zbliżoną ofertę przedstawia aplikacja Quizizz, w którejznajdziemy gotową gamę quizów dających szansę na utrwalenie materiału z wiele przedmiotów np. lektur z języka polskiego. Dla zainteresowanych podobną tematyką warto sprawdzić również: GimKit, Mentimeter, Slido, AhaSlides.

Intrygującym wariantem są platformy takie jak Khan Academy. Są idealną alternatywą dla uczniów pragnących poszerzać zakres wiedzy we własnym tempie. Internauta zajdzie tam różnego rodzaju filmy instruktażowe, czy bazę ćwiczeń.

Media społecznościowe w służbie edukacji

Na koniec warto dodać, że aktualnie spora ilość wartościowych materiałów edukacyjnych znajduje się w takich serwisach jak: YouTube, Instragram, TikTok. Nauczyciele decydują się na dziele z innymi swoją wiedzą w formie filmików, czy postów w social mediach. Na popularności zyskują stale płatne kursy online pozwalające na uzupełnienie braków np. w przygotowaniach maturalnych. Aplikacje do nauki z różnych dziedzin mnożą się w szybkim tempie, dlatego trudno zebrać wszystkie w jednym miejscu.

Narzędzia edukacyjne cały czas ewoluują, zmieniając oblicze edukacji. Wystarczy wpisać interesujące zagadnienia w wyszukiwarkę, aby odkryć ogromny zasób wiedzy skrywanej przez technologie. Przed uczniami czy edukatorami stoi wachlarz możliwości do wykorzystania – wystarczy zagłębić temat, aby odkryć najlepsze instrumenty.

Autorka: Karina Wojtacka

Scroll to Top
Skip to content