Jak być eko w biznesie? Od małych kroków po wielkie zmiany

Ekologia to termin, który w ostatnich latach stał się kluczowym hasłem również w świecie biznesu. Coraz więcej firm zrozumiało, że troska o środowisko naturalne to nie tylko obowiązek moralny, ale także strategia, która może przyczynić się do sukcesu. Przyjrzyjmy się, jakie kroki możemy podjąć, aby stać się eco-friendly

Zrozumienie wpływu naszego przedsiębiorstwa na ekosystem oraz analiza naszych obecnych działań. 

Audyt ekologiczny, czyli zidentyfikowanie obszarów, które możemy stopniowo proekologicznie modyfikować, jest pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć – zauważa dr Katarzyna Liczmańska-Kopcewicz z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu. Niezwykle ważne jest opracowanie planu działania, bez którego trudno będzie opracować długoterminowe zmiany w naszej firmie. Warto zastanowić się, jakie działania realizujemy w przedsiębiorstwie, jakie zasoby fizyczne są wtedy wykorzystywane i w jaki sposób wpływamy na środowisko naturalne.  Dzięki temu będzie nam łatwiej zidentyfikować obszary, w których możemy dokonać poprawy. 

Recykling i redukcja odpadów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku, na jednego mieszkańca naszego kraju przypadło 355 kg odpadów komunalnych. Jako odpowiedzialny przedsiębiorca powinniśmy ułatwić naszym pracownikom recykling odpadów w miejscu pracy. Zaopatrzenie się w odpowiednie kosze do segregacji śmieci powinno ułatwić sprawę. Możemy również promować wśród pracowników wykorzystywanie wielorazowych opakowań. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie filtrów do wody dostępnych dla wszystkich w biurze. Dobre nawodnienie jest istotne dla naszego samopoczucia, efektywności, pracy i koncentracji. Ważnym aspektem jest także redukcja produkowanych odpadów. Możemy to robić poprzez rezygnacje z dokumentacji papierowej i wprowadzenie elektronicznej wersji dokumentów. 

Energooszczędność

Zainwestowanie w energooszczędne technologie takie jak izolacja termiczna, oświetlenie LED czy fotowoltaika pozwolą nie tylko na ograniczenie skali naszego korzystanie ze środowisko, ale również w dłuższym czasie wpłyną na zmniejszenie generowanych kosztów. Do istotnych działań możemy zaliczyć też zminimalizowanie oświetlenia zewnętrznego, wprowadzając godziny, od których oświetlenie będzie gaszone, a także nakaz wyłączania światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Oszczędność wody

Pierwszym krokiem, który możemy zrobić jest systematyczna kontrola baterii łazienkowych. Krople kapiące co kilka sekund, w ciągu całego miesiąca mogą wygenerować duże straty wody, które wiążą się z dodatkowymi opłatami. Ciągle mało popularną opcją są wodooszczędne toalety, które zużywają mniejsze ilości wody. W biurze, w którym zatrudnionych jest wiele osób, taka zmiana może przynieść zaskakujące rezultaty.  

Ekologiczny transport 

Przyjazny środowisku transport zaczyna odgrywać coraz większą rolę nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Większa świadomość zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, przyczynia się do chęci redukcji emisji CO2 przez przedsiębiorców. Wybierając pojazdy o niskiej emisji lub alternatywne źródła napędu, firmy mogą znacząco zmniejszyć emisje szkodliwych gazów cieplarnianych. Działa to na korzyść środowiska i pomaga firmom spełnić cele zrównoważonego rozwoju. 

Odpowiedzialność społeczna i edukacja

Edukacja ekologiczna w firmie nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska, ale może także poprawić jej wizerunek. Poprzez organizowanie kampanii edukacyjnych, akcji charytatywnych czy wspierania lokalnych inicjatyw ekologicznych budujemy atrakcyjny wizerunek naszej firmy w oczach potencjalnych klientów i partnerów biznesowych. Przedsiębiorstwa dbające o środowisko przyciągają też uwagę mediów i społeczności. Pozytywna ekspozycja w świecie Internetu może zwiększyć rozpoznawalność naszej marki.

Działania pro-ekologiczne to długofalowy proces, który wymaga wiedzy, zaangażowania i systematyczności – podkreśla dr Liczmańska-Kopcewicz. Niesie on jednak ze sobą wiele korzyści dla naszej firmy i środowiska. Warto pamiętać, że nie ma idealnego rozwiązania, dlatego ważne jest by dostosować strategię zrównoważonego rozwoju do własnych potrzeb i możliwości. Takie działania przyniosą lepsze efekty i dadzą nam więcej satysfakcji. 

Autorka: Aleksandra Ptasiewicz

Scroll to Top
Skip to content