Odpowiedzialny konsumpcjonizm: jak wartości kształtują nasze zakupy?

Odpowiedzialny konsumpcjonizm staje się coraz bardziej widoczny w społeczeństwie, wywołując refleksje i zmieniając podejście konsumentów do zakupów. Rosnąca świadomość społeczna skupia się na etyce produkcji, warunkach pracy i wpływie na środowisko naturalne, co prowadzi do wzrostu popularności mody etycznej i trendu kupowania mniej, lecz lepiej jakościowych produktów. Ten trend wywiera presję na firmy, zmuszając je do rezygnacji z nieetycznych praktyk i wprowadzania bardziej ekologicznych oraz społecznie odpowiedzialnych rozwiązań.

Czym jest konsumpcjonizm?

Warto zacząć od zastanowienia się czym jest odpowiedzialny konsumpcjonizm i czemu coraz częściej się o nim słyszy. Termin ten może kojarzyć się negatywnie. Konsumpcjonizm to z definicji nieprzemyślana i nadmierna konsumpcja dóbr materialnych i niematerialnych, mająca na celu zaspokojenie pozornych potrzeb. W obecnych czasach ludzie bardzo często mu ulegają, przez co firmy coraz bardziej starają się spełniać domniemane potrzeby swoich klientów, znajdując rozwiązania na każdy, nawet najbardziej błahy, problem. Jest jednak jego odłam, który ogranicza znacząco dużo jego negatywnych aspektów, mający na celu zminimalizowanie skutków, jakie ze sobą niesie.

Coraz większa świadomość wśród konsumentów

Konsumpcjonizm ma się bardzo dobrze. Dalej rozkwita, przybiera nowe formy i przyciąga do siebie coraz więcej ludzi. Jednak ostatnio klienci są zasypywani przeróżnymi informacjami o tym, jak wydobywane są surowce, jaką politykę wytwarzania ubrań obierają firmy odzieżowe, czy z czego robione są produkty spożywcze. To tylko niektóre docierające do nich fakty, coraz częściej zmieniające ich podejście do konsumpcji.

W ludziach zaczynają pojawiać się pewne refleksje. Zaczynają nie tylko patrzeć na logo, czy dostępność dóbr, ale też etykę działań firmy, czy pewną przejrzystość, jeśli chodzi o źródła surowców i procesy wytwarzania. Coraz częściej ludzie są uświadamiani o błędnym kole, w jakim uczestniczą. Wszędzie można napotkać artykuły, czy posty, o negatywnym wpływie, jaki wywiera na nich konsumpcjonizm.

Na tym polega odpowiedzialność

Chyba najbardziej flagowym przykładem tego jest branża odzieżowa. Zjawisko zwane “modą etyczną” staje się coraz popularniejsze. Konsumenci coraz częściej patrzą na każdy proces wytwarzania ubrań od momentu zdobywania surowców aż do pojawienia się odzieży w sklepach. Biorą pod uwagę warunki pracy, dbałość o środowisko, etykę wobec zwierząt, czy też odpowiedzialną gospodarkę. Widzą pewne mechanizmy, które są podejmowane przez firmy branży, nastawione na zysk, nie mające na uwadze innych równie ważnych czynników.

Wykorzystywanie surowców naturalnych w nieodpowiedzialny sposób, czy praktyki wręcz niewolnicze wychodzą na światło dzienne i przestają być normą i faktem mało komu znanym. Terminy fair trade, czy slow fashion nabierają coraz większego znaczenia. Propagowane jest kupowanie mniej rzeczy, lepszych jakościowo, bardziej uniwersalnych, aby unikać impulsowych i nieprzemyślanych zakupów, napędzających duże organizacje w ich nieetycznych praktykach.

Wpływ społeczeństwa na codzienne decyzje

Każda branża ma swoją ciemną stronę. Praktycznie w każdej można znaleźć jakieś nieetyczne działania, jednak są one coraz bardziej piętnowane. Wzrost popularności “odpowiedzialnego konsumpcjonizmu” spowodował, że nawet największe firmy rezygnują z niektórych praktyk, a nawet wprowadzają te bardziej ekologiczne, czy społecznie odpowiedzialne.

Ślepe podążanie za wielkimi markami i poddawanie się im jest uznawane za naiwne i krótkowzroczne. Często działania propagujące odpowiedzialność wywołują wyrzuty sumienia i też pewien “wstyd” za dotychczasowe wybory i przyciągają na swoją stronę coraz większą ilość osób. Zmieniły się nieco wartości społeczne. Właściwie to cały czas ulegają zmianie. Ludzie wybierają inne drogi podejmowania decyzji zakupowych i jest to dobry prognostyk jeśli chodzi o kolejne pozytywne zmiany.

Scroll to Top
Skip to content